fbpx
Nahrávam…

Bez komentára

QVIQVEQ

Bez toho, aby sme čokoľvek komentovali, voľne prerozprávame dej dvoch 3D animovaných filmov určených pre deti, ale aj celú rodinu. Ak ste ich ešte nevideli a nechcete sa dočítať, ako to dopadne, tak ďalej nečítajte.

Krúdovci, 2013

Otec, dcéra, mama, syn, mladšia dcéra a babka (v origináli Grug, Eep, Ugga, Thunk, Sandy a Gran) žijú na planéte obývanej prapodivne kríženými zvieratami (mäsožravé papagájosupy, šabľozubé tigre sfarbené ako papagáje Ara, krokodílo-dikobrazo-jazvece, lietajúce korytnačky…) a rovnako podivne vyzerajúcimi rastlinami.

Je pravdepodobne doba predkamenná. Nikto nepoužíva žiadne umelo vytvorené nástroje.

Rodina žije osamote, ostatné rodiny zložité podmienky neprežili. Zohnať jedlo je ťažké, často sa stáva, že niečo chce zožrať ich, okolie je plné nepriateľských dravcov a dokonca chorôb. Krúdovci vydržali, pretože otec našiel úspešnú stratégiu prežitia. Všetko nové je zlé, ničomu netreba veriť, treba držať spolu a na noc sa privaliť kameňom v jaskyni.

Jedného dňa však ich svet, tak ako ho poznali, skončil.

Staršia dcéra sa v rámci adolescentnej vzbury proti autoritám vybrala v noci na prechádzku mimo jaskyne. A tam stretla… Rovesníka. Chlapca. Ale zvláštneho. Takého, čo dokáže používať nástroje. Telo si zdobí kresbami. Na hlave má účes. Na nohách topánky. Má domáce zviera. A vie rozložiť oheň!

Ak by niekto nafilmoval pred tridsať tisíc rokmi prvé stretnutie neandertálcov a homo sapiens, nevyzeralo by to inak.

Krúdovci sú odrazu postavení pred nikdy nekončiaci rad zmien. Je jasné, že kto sa neprispôsobí, vyhynie. Do toho sa na ich svet rúti akási bližšie neurčená prírodná katastrofa a tak musia preč. Po ceste sa začnú chtiac-nechtiac prispôsobovať, učiť nové veci a spolupracovať.

Medzi otcom a chlapcom dochádza k množstvu treníc a názorových nezhôd, ktoré ale vždy vyriešia v prospech celku.

Film končí scénou, v ktorej je otec ochotný obetovať pre záchranu svojej rodiny aj vlastný život, ale vďaka novým zručnostiam, ktoré si osvojil v priebehu cesty sa tak nestane.

Skrátka rodinný film o láske, súdržnosti, humore, vynaliezavosti, obetavosti a hlavne rodinných hodnotách.

Krúdovci: Nový vek, 2020 

Po udalostiach v predchádzajúcom filme objavia Krúdovci uprostred pralesa ohradu, v nej bránu a za ňou… Pestrofarebné hriadky plné chutnej zeleniny a ovocia. Cestičky vysypané pieskom. Skrátka – rajská záhrada.

Krúdovci nezostanú stáť v úžase a nezačnú premýšľať nad tým, ako je to možné. Nezačnú hľadať toho, kto to celé zjavne vybudoval. Nie. Po otcovom krátkom a chatickom príhovore sa na všetko vrhnú a začnú drancovať. Nevezmú si iba toľko, čo zjedia, ale zjavne zničia omoho viac.

Ak by divák očakával nejaký trest, náhradu škody, verejno – prospešné práce, alebo dokonca vyhostenie, tak by sa načakal. Namiesto toho sa objavia Bettermanovci (Lepšíkovci). Otec Phil, matka Hope a dcéra v teenagerskom veku Dawn. Celý zázrak okolo je dielom otca Phila, ktorý priviedol z hôr vodu, zavlažil údolie a všetko to vypestoval.

A ako Lepšíkovci vyzerajú?

Videli ste už niekedy farmára, ktorý od svitu do mrku pracuje na poliach, seje, sadí, hnojí, žne a ešte aj buduje zavlažovacie kanály? Ktorý bez pomoci zvierat, ktoré sa tu nepoužívajú ani ako potrava ani ako zdroj ťažnej sily vybudoval úžasne dokonalú farmu? Toho s takou tou zhrbenou, zrobenou postavou a mozoľnatými dlaňami?

No tak takto Lepšíkovci určite nevyzerajú.

Majú plážové flip – flopy, nádherné účesy, odevy z jemnej látky a na krku šperky. Množstvo voľného času a vlastnú saunu.

Lepšíkovci Krúdovcov srdečne privítajú, nad škodami mávnu rukou a jediné čo ich zaujíma je, aby sa ich dcéra a chlapec od Krúdovcov dali dokopy. A ďalšie pravidlá? Ako napríklad: prispieť trochou práce, naučiť sa jesť príborom, zistiť ako fungujú steny… To nie!

Je iba jedno pravidlo. Nejesť banány!

A ako to skončí?

Samozrejme Krúdovci zožerú všetky banány do jedného!

Dôsledky na seba nenechajú dlho čakať. Banány totiž slúžili ako výkupné divokým polointeligentným opiciam (ktorých reč je posunková a pozostáva z boxerských úderov), žijúcim za ohradou, za to, že nechajú Lepšíkovcov na pokoji. Okrem ohrady a výkupného totiž Lepšíkovci nemajú nijaké iné obranné prostriedky (kto vie čo sa stalo s Krúdovskými zbraňami). Lenže aj opice používajú banány ako výkupné pre oveľa väčšiu opicu, ktorá v dôsledku narušenia svojho životného prostredia po odvedení vody otcom Philom zostúpila z hôr a terorizuje svoje okolie.

A tak skončia obaja otcovia a chlapec v zajatí polointeligentných opíc a majú poslúžiť ako obeta namiesto banánov.

Tu sa však babka rozpomenie na svoju búrlivú revolučnú minulosť, založí ženský partizánsky oddiel, dá ostatným ženám bojové mená, bojové pomaľovanie a mužov hrdinsky zachránia. Megaopicu zvrhnú do priepasti, rozbúrajú ohradu a okrem Krúdovcov privedú do záhrady aj všetky polointeligentné opice.

Čo týmto všetkým chceli tvorcovia povedať, to už ponecháme na váš úsudok.

Film sa v origináli volá: The Croods: A New Age.

28/11/2021/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.