fbpx
Nahrávam…

Fyzika

QVIQVEQ

Minule to bolo o matike, potom o IT a sľúbili sme programovanie.

A tak je to dnes o fyzike.

Fyzika je ďalším z predmetov, ktorý je na školách určený hlavne na týranie budúcich celebrít a influencerov.

A pritom je to spôsob, ako odpovedať na množstvo jednoduchých otázok, ktoré vymyslí hocikto, zložitým spôsobom, ktorému porozumie iba málokto.

Napríklad jednoduchá otázka: „Prečo je v noci tma?” čakala na svoje zodpovedanie niekoľko desaťročí a nie je tak celkom isté, že ju fyzici už definitívne zodpovedali (ale to je vo vede normálne a dokonca žiaduce).

Ak by sme sa opýtali bežného človeka (bežného a nie vzorku indivíduí z relácie Aj múdry schybí – zvláštny názov, keď si uvedomíme, že nikto múdry sa v tej relácii neobjavil od… nikdy!) akého fyzika pozná, zistili by sme, že ľudia poznajú hlavne Einsteina a Hawkinga.

A majú ten dojem, že obaja dostali za fyziku Nobelovu cenu. Prvý za teóriu relativity a druhý za čierne diery.

Je to pravda iba čiastočná. Einstein dostal Nobelovku za fotoelektrický jav a Hawking ju nedostal vôbec.

Taktiež je vo všeobecnom povedomí, že fyzika dokáže predpovedať niektoré deje. Áno, to je pravda. Fyzika je celkom dobrá v predpovedaní doby, ktorá uplynie od okamihu keď si v zime otvoríte okno, do chvíle, keď sa teploty vnútri a vonku vyrovnajú. Alebo v predpovedi, že teleso pohybujúce sa rovnomerným priamočiarym pohybom, zastaví až vtedy, keď ho niečo zabrzdí. Ale už v okamihu, keď sú tie telesá tri, nastáva problém. Taktiež fyzika nedokáže odpovedať na väčšinu veľmi konkrétnych a praktických otázok, ktoré každého bežného človeka v súvislosti s budúcnosťou zaujímajú – od kurzu Bitcoinu až po voľbu životného partnera.

Nehaňme ju za to.

Má iba tristo rokov a spolieha na na matiku so všetkými jej obmedzeniami.

Navzdory všetkému vyššieuvedenému – ak ste zvedaví, učte sa fyziku.

Je to totiž doposiaľ jediná cesta, ako sa dozvedieť, či je zmysel života, vesmíru a vôbec naozaj štyridsaťdva.

PS:

Viete, prečo je v noci tma?

Odpoveď, že Slnko vtedy svieti na odvrátenú stranu Zemegule je správna iba čiastočne.

Žijeme totiž v prakticky nekonečnom vesmíre. V nekonečnom vesmíre musí byť aj nekonečné množstvo hviezd. A ak je v nekonečnom vesmíre nekonečné množstvo hviezd, tak by sme na nočnej oblohe mali vidieť jednu hviezdu vedľa druhej ako keď v hustom lese vidíme okolo seba jeden strom vedľa druhého.

A vidíte – nevidíme!

🙂 Fyzika.

20/7/2021

One thought on “Fyzika

  1. Spätné upozornenie: Numerika – KLAD PLUS

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.