fbpx
Nahrávam…

Mikuláš

QVIQVEQ

Dnes je veľmi veselý deň. Je Mikuláša. Asi netreba nikomu vysvetľovať, aký to je sviatok. Hoci… Trochu vysvetľovania ešte nikoho nezabilo.

Takže – aby bolo jasno.

Mikulás NIE JE Santa Klaus!

Santa Klaus je postava vyskytujúca sa v anglofónnom svete a priľahlých kolóniách. Tiež je hojný v hollywoodskych filmoch. Vyzerá ako tučný muž s bielou bradou a dlhými bielymi vlasmi. Oblečený býva v červenom obleku, v kožených čižmách pod kolená a na hlave má červenú čiapku s visiacim brmbolcom. Zlé jazyky tvrdia, že sa nápadne podobá na reklamnú postavičku firmy Coca – Cola. Santa Klaus po celý rok vyrába hračky pre deti na celom svete. V tom mu pomáhajú elfovia a pani Klausová. V niektorých filmoch má aj ďalšiu rodinu. Jeho sídlo je na Severnom Póle. Darčeky roznáša v noci z dvadsiateho štvrtého na dvadsiateho piateho decembra na saniach ťahaných sobmi. Jednoznačne pozitívna postava.

Mikuláš NIE JE ani Dedo Mráz.

Dedo Mráz sa vyskytuje na území bývalého Sovietskeho Zväzu a priľahlých kolónií. Má mohutný červený nos a nemenej mohutnú bielu bradu. Je oblečený do bielo – modrého kožušinou lemovaného plášťa až po zem a obuté má čižmy so špičkami vytočenými nahor. Jeho sídlo je na Sibíri, za Polárnym kruhom. Vozí sa na saniach ťahaných ruskou trojkou, darčeky nosí spolu so Snehulienkou a rozdáva ich na Nový Rok, prvého januára. Pre deti postava pozitívna, pre dospelých s fungujúcou pamäťou rozporuplná a pre tých čo na vlastné oči videli na slovenských námestiach tanky v auguste šesťdesiat osem neprijateľná.

Náš slovenský Mikuláš je katolícky biskup.

Vyskytuje sa v strednej Európe. Oblečený je ako biskup, do pluviálu s krížom vpredu aj vzadu. Na hlave má biskupskú mitru, v ruke drží biskupskú berlu. Sídli v nebi. Chodí peši a spoločnosť mu občas robí čert. Čert vyzerá ako čert a jeho úlohou je skrotiť bujné a neposlušné deti. Mikuláš neprináša darčeky, ale balíčky so sladkosťami a malými hračkami v noci z piateho na šiesteho decembra. Dáva ich do čižiem a topánok vzorne vyčistených a položených na okennú podobločnicu.

Je vám to už teraz jasnejšie?

Celý západný svet má v decembri iba Vianoce, Silvestra a Nový Rok.

V Rusku majú iba Nový Rok.

A my máme toto všetko a ešte aj Mikuláša! No nie je to super?

Je preto záhadou, prečo si Mikuláša nevážime.

Na Slovensku na neho už takmer nikde nenarazíte. Všade samí Santovia krížení s Dedom Mrázom.

A ďalšou záhadou je, že v Čechách – najateistickejšom národe na svete – bol a je Mikuláš dodnes Mikulášom. Presvedčte sa napríklad v tejto časti seriálu Pan Tau, natočeného v roku 1971 (!), v čase tvrdej normalizácie.

Čo keby sme Mikulášovi podali žiadosť o zaradenie do nášho kultúrneho dedičstva?

Zdroj: Luki.igrek.net

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.