fbpx
Nahrávam…

Veda

QVIQVEQ

Dnes to bude o Isaacovi Newtonovi. Ale nie len…

Newton je považovaný za prvého skutočného vedca.

Jeho tri zákony vniesli poriadok do zdanlivého chaosu, ktorý až dovtedy v prírode panoval.

A napriek tomu sa dočkal toho, že ho vyhadzujú z učebníc fyziky. 

Pretože bol biely a muž. A dovolil si žiť v čase, keď bola Británia koloniálna veľmoc.

To je akoby niekedy v budúcnosti z učebníc o slovenskom progresivizme začiatku dvadsiateho prvého storočia vyhodili predsedníčku parlamentného výboru pre zdravotníctvo preto, že jej nič nehovoria rozdiely medzi denným a nočným líčením.

Ak berieme rok Newtonovej smrti (1727) ako počiatok modernej vedy, tak zistíme, že táto má necelých tristo rokov! Tristo rokov veľkých úspechov, ale aj slepých ciest a omylov. Čo sa však nezmenilo je, že vedec by mal v každej svojej novej práci polemizovať so závermi tej predchádzajúcej. Veda totiž nie je a nemôže byť na veky daná a jej základom sú pochybnosti.

Z uvedeného vyplýva, že ak niekto povie, že verí vede, tak buď to nevie, čo je to viera, alebo nevie, čo je veda. V najhoršom prípade oboje.

Základom pokroku pri vedeckom skúmaní je sloboda. Ale máme ešte stále slobodné vedecké skúmanie?

Predstavme si, že by si nejaký vedec požiadal o grant a chcel skúmať, aký skutočný vplyv majú rúška a respirátory na priebeh pandémie. Výsledky by boli nepochybne zaujímavé, ale mohli by sme sa dozvedieť aj to, že ten vplyv je zanedbateľný. Dôvodov môže byť veľa – od toho, že nie všetko, čo vyzerá ako rúško ním aj naozaj je, až po to, že ich ľudia nevedia nosiť.

Lenže rúška sa stali viditeľným symbolom boja proti pandémii. Orúškované davy na uliciach a v obchodoch symbolizujú, že sa niečo deje a že s tým niekto niečo robí. A komu by prospelo, keby sa to spochybnilo? Druhej strane?

A tak asi musí ísť sloboda vedeckého skúmania bokom a granty nebudú.

Taktiež sa nám tu v poslednej dobe objavili rôzne nešváry, ktoré by bolo potrebné slobodne skúmať. Závislosti na skrášľovacích operáciach, tetovaní, internetovom porne, sociálnych sieťach…

Ako povedal Isaac Newton: „Som iba chlapček, ktorý sa hrá s kamienkami na brehu obrovského oceánu poznania.” 

4/7/2021

One thought on “Veda

  1. Spätné upozornenie: Numerika – KLAD PLUS

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.