fbpx
Nahrávam…

Inteligencia

QVIQVEQ

Podobne ako so životom, aj s inteligenciou je problém. Čitatelia Švejka si dokonca spomenú, že majiteľ istého domu s červenými lucernami dával na intelektuálky zľavy s odôvodnením, že: „…taková blbá nádoba víc pobaví.”

Nemáme v tejto oblasti dostatočné skúsenosti, takže to zostáva otvorené, rovnako ako definícia inteligencie.

Hovorí sa, že inteligencia je schopnosť dosahovať cieľ. No ale to by potom bol inteligentný aj termostat na bojleri.

Wiki vraví, že: „Inteligencia je súbor rozumových schopností – schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou.” Podľa toho by však ani sám Stephen Hawking nebol príliš inteligentný. Veď predsa nedokázal riešiť ani množstvo dokonale určitých problémov, nie to ešte sprevádzaných neurčitosťou!

Tiež sa hovorí, že v celom šírom vesmíre nebola doposiaľ nájdená ani známka po inteligencii a že to platí vrátane našej Zeme. To je však myslené ako bonmot. Asi. Ale dokazuje to, že na inteligenciu máme tak akosi prirodzene dosť vysoké nároky.

Tak ako to s inteligenciou v skutočnosti je?

Rovnako ako život, existuje aj inteligencia rôzneho druhu. Veď predsa máme inteligentné mobily, autá, hodinky… Ak ponecháme reklamným kreatívcom 1 voľné ruky, za chvíľu bude inteligentné všetko. Aj ten termostat na bojleri.

Alebo inteligentné zvieratká.

Galapážske pinky si dokážu vyrábať nástroje. Vrany a krkavce a papagáje dokážu riešiť pomerne zložité úlohy. Psi rozumejú ľudskej reči. Ľudoopi a kytovci sa spoznávajú v zrkadle. Ale o tento druh inteligencií nám nejde. 

My by sme sa radi porozprávali s niekým na úrovni. Ako rovný s rovným.

No…

Zatiaľ najbližšie k tomuto cieľu dospeli počítače. Prvý z nich zvládol Turingov test v roku 2014. O chlp. Šach ani Go si už s počítačmi na rovnocennej úrovni nezahráme. Ale nedá sa s nimi vyraziť na pivo. Hoci…

Za rohom nás pri tom čaká hrozba kvantových počítačov a umelej inteligencie, ktorá nás jedného pekného dňa vyhladí 2.

Ale nie, to nie je ono. Cheli by sme sa porozprávať s niekým, čo nemá medzi predkami orchestrióny a tkáčske stavy a ktorého vznik nepodnietila potreba lúskania vojenských šifrovacích kódov. Ale to sa musíme pozrieť naozaj do vesmíru.

Zatiaľ navzdory „…malému kroku pre človeka a veľkému skoku pre ľudstvo…” – nič.

Čo je zaujímavé vzhľadom k tomu ako niekto (alebo niečo) vo vesmíre predviedlo, že priestor naozaj nie je problém.

A tak sa musíme (predbežne) spoliehať na to, že inteligencia sa vyskytuje aspoň u nás, na Zemi.

Ale – máte naozaj ten pocit?


 1 reklamný kreatívec je človek, ktorý by síce rád písal úžasnú senzuálnu poéziu, historické romány, alebo vedecko – fantastické ságy, ale nemôže, pretože to by mu účty nezaplatilo a tak sa živí vymýšľaním kreatívnych neprvoplánových reklamných sloganov na liči, pretože – ako každý rozumný uzná – toto v žiadnom prípade nemožno nechať na amatérov

2 no nevyhladí, pokiaľ budú programovacie jazyky obsahovať podmienku IF a pokiaľ niekto nevymyslí  normálnu batériu


24/10/2021/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.