fbpx
Nahrávam…

Entropia

QVIQVEQ

Entropia je vlastne v konečnom dôsledku jazda dolu kopcom a hovorí nám to druhá termodynamická veta.

Dobre, tak ešte raz a zrozumiteľnejšie.

Entropia, čiže neusporiadanosť je podľa našich doterajších poznatkov stav, ku ktorému zákonite smerujú v čase všetky systémy. Všetko sa skrátka v čase mení z usporiadaného na neusporiadané, pretože neusporiadanosť, čiže bordel vyžaduje menej energie. Vesmír je šporovlivý.

Pokus?

Usporiadajte teenagerovi izbu a nechajte ju po určitý čas bez dozoru. Keď tam po takom týždni – dvoch (troch) vkročíte, uvidíte (a často aj ucítite) na vlastné oči (nos) silu entropie a druhého termodynamického zákona.

Skrátka to podľa našej dnešnej fyziky ide s nami a vesmírom dolu kopcom.

Lenže – môže si povedať hlbšie premýšľajúci jedinec – čo ak natrafíme na výnimku a izba bude v lepšom stave ako pred troma týždňami? Čo ak teenager vymaľoval a upratal? Mohol mať na to plno dôvodov – od hroziacej návštevy jedinca opačného pohlavia až po vyhrážky brachiálnym násilím zo strany rodičov. Znamená to, že termodynamika neplatí?

Samozrejme, že platí! Hroziacu návštevu aj brachiálne násilie môžeme považovať za energiu, ktorú sme do systému dodali zvonka a tak mu umožnili entropii vzdorovať dlhšie. Ale po čase neusporiadanosť a bordel vždy zvíťazia!

Tak počkať – povie si hlbšie premýšľajúci jedinec – čo je (podľa dnešnej vedy) najzložitejšou a najdokonalejšie organizovanou hmotou v okruhu pätnástich miliárd svetelných rokov? Hviezdokopa v Plejádach? Temná hmota? Nie!

Je to delfíní mozog! 

No tak dobre… Je to ľudský mozog.  S jeho takmer  nekonečnými neurónovými prepojeniami. Ale ako mohlo niečo také vzniknúť, keď sme pred chvíľou tvrdili, že tu máme fyzikálny zákon o behu dole kopcom?

Na túto otázku naša veda zatiaľ nedokáže odpovedať…

Teda… Odpovedí je množstvo, ale ako sme už v príspevku o vede ukázali, dobrá veda musí o všetkých svojich odpovediach z princípu pochybovať.

Niektorí tvrdia, že vyskúmať pomocou mozgu vývoj a fungovanie mozgu je niečo podobné, ako keď sa barón Prášil sám vytiahol za vlasy z močiara.

Iní vravia, že energia bola do systému vložená zvonku silou zvanou Stvorenie.

A ďalší zasa, že objavili teóriu všetkého, založenú na na jedenástich do seba zvinutých rozmeroch, čo pravdupovediac kladie na ľudskú predstavivosť podstatne vyššie nároky ako predstava Stvoriteľa.

Bohužiaľ, ani jedno z vyššieuvedených tvrdení nie sme schopní dokázať.
A ešte viac žiaľ Bohu ich nedokážeme ani vyvrátiť.

Ale nie je potrebné vešať hlavu.

V niektorej z pôrodníc, na niektorom pieskovisku, alebo v niektorej škôlke už určite žije tvorček, ktorý to posunie ďalej.

A dovtedy, kým sa mu to podarí, snažme sa my ostatní aspoň občas bežať hore kopcom.

18/10/2021/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: