fbpx
Nahrávam…

August

QVIQVEQ

Tak sa nám to akosi koncom tohto augusta zbehlo. Výročie okupácie takmer na chlp koliduje s pádom Kábulu a to môže niekoho priviesť na podivné myšlienky.

Napríklad o tom, že tu jasne vidieť, že nie sme všetci rovnakí.

Počas toho nášho augusta rozhlas vysielal srdceryvné výzvy, aby nikomu preboha nenapadlo postaviť sa na odpor. Že je to všetko zbytočné a prehrané a že každý odpor by mohol viesť k obrovským stratám na životoch. Na odpor sa nepostavili dokonca ani tí, čo to mali v popise práce. PVO štátu nezostrelila ani jediné okupantské lietadlo.

V radoch ČSĽA sa nenašiel ani jeden hrdina formátu generála Mašína, ktorý po nemeckej okupácii odmietol splniť rozkazy vzdať sa Nemcom. Všetko prebehlo hladko a plynule. Je to podivné hlavne na Slovensku, kde bolo povedomie o Povstaní vrátane mnohých jeho priamych účastníkov ešte stále na žive. 

Občiansky odpor bol ojedinelý, nekoordinovaný a slabý. Neobjavil sa žiaden vodca Žingorovho formátu, ktorý by ho dokázal podchytiť a zjednotiť (ukázala sa predvídavosť komunistov, ktorí dali väčšinu schopných povstaleckých veliteľov pozatvárať a popraviť). Na socializmus už vtedy úprimne verila väčšina obyvateľstva. Napriek päťdesiatym rokom a napriek tomu, že nebolo rodiny, v ktorej by nebol niekto perzekuovaný. Napriek menovej reforme.

Aký to rozdiel oproti afgánskemu augustu!

Keď nám Afganistan niečo ukázal, tak to, že vojna nie je vyhraná ani vtedy, keď obsadíte celú krajinu vrátane hlavného mesta.

V šesťdesiatom ôsmom naši najvyšší predstavitelia s Dubčekom na čele podpísali v Moskve protokoly legitimizujúce pobyt vojsk na našom území, aby zabránili vytvoreniu kolaboračnej robotnícko – roľníckej vlády a udržali sa ešte aspoň chvíľu pri korytách.

Američanom v Afganistane nepomohla ani kolaborantská vláda a ani celá štátna správa.

Náš najväčší hrdina šesťdesiateho ôsmeho sa na protest proti okupácii polial na Václaváku benzínom a podpálil.

Bol by rovnako oslavovaný, keby podľa vzoru Viliama Žingora odišiel do hôr, tam vytvoril skupinu ozbrojeného odporu a zabil pred smrťou niekoľko okupantov?

Skrátka – ako sa hovorí v Rusku: „Vodá i vodka. Adná búkva i vot kakaja ráznica…”

21/8/2021

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: