fbpx
Nahrávam…

Programovanie

QVIQVEQ

Bolo by myslím zaujímavé zistiť, koľko ľudí, čo majú v životopise „Práca s PC – pokročilý” by dokázalo niečo naprogramovať. V ľubovoľnom jazyku. Hocičo. Napríklad „Hello, World!”

História programovania nie je napočudovanie až taká krátka, ako by sa niekto nazdával.

Rôzni nepraktickí jedinci uvažovali o programovaní dokonca už v časoch, keď ešte neexistovali počítače. Čo počítače – vtedy neexistovala ešte ani elektrina!

A tak keď sa elektrina a počítače postupne objavili, bolo už pre ne vlastne všetko pripravené.

Ale programovanie neprebiehalo vždy tak, ako si to predstavujeme dnes.

Počítač nosnej rakety Saturn V, ktorá vyniesla na Mesiac prvých ľudí bol programovaný vpletaním malých krúžkov feritu nastrkaných na izolované drôty. Naprogramovať takúto pamäť bez chyby boli schopné iba ženy.

Iba mierne dokonalejšie funguje pamäť počitača na palube legendárnej sondy Voyager 1. Prítomný čas je tu na mieste. Ten počítač vďaka rádionuklidovému napájaciemu zdroju beží v podmienkach hlbokého vesmíru neprestajne už štyridsať rokov.

Dnes je práca programátora považovaná za lukratívnu a mimoriadne dobre platenú profesiu. Je preto zaujímavé, prečo ľudia posielajú svoje deti do baletu, na výtvarnú, alebo na hokej a nekúpia im radšej stavebnice s Arduinom, alebo Raspberry PI.

Možno sa boja.

Je predsa známe, že nás raz umelá inteligencia zahubí. Čítali sme to u Gatesa, Hawkinga a videli sme Terminátora.

Neverte na duchy.

Počítače majú oproti ľuďom dve výhody. Dokonalú a prakticky neobmedzenú pamäť a schopnosť opakovať nebetyčne nudné operácie nekonečne dlhý čas.

Ale inak nič.

Pretože sú založené na binárnej logike, vedia odpovedať iba „áno, áno, nie, nie.” A to je v skutočnom svete málo.

Nemám to nijako vedecky podložené, ale cítim, že svet okolo nie je binárny. Pretože keby bol, tak by bol aj algoritmizovateľný, čo zjavne nie je, keďže nedokážeme naprogramovať ani plánik cesty pre obchodného cestujúceho.

A tak pokiaľ bude súčasťou programovacích jazykov podmienka IF, nemusíme sa umelej inteligencie báť.

Kúpte deťom to Arduino prosím.

25/7/2021

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.