Počítače07
QVIQVEQ
Umelá inteligencia. Fenomén dneška. My pamätníci sme už raz niečo podobné zažili.
Písal sa vtedy rok 1989, komunizmus v našej krajine zahníval. Ale hnil stabilne. Napríklad ceny boli také stabilné, že boli napevno vytlačené na obaloch. Na papierových vreckách, na protoplastových kelímkoch a dokonca aj na kompótových pohároch. Ak niekde v pivnici objavíte sklíčko od slivkového kompóty z tých čias, môžete sa o tom sami presvedčiť. Energia bola lacná a dostupná, ekológiu nikto neriešil. Košice bolo možné objaviť podľa oparu smogu z VSŽ, v ktorom sa po väčšinu roka kúpali. Bystré podľa sivého poprašku, ktorým cementáreň poprašovala celé okolie.
Ako to bolo v okolitom svete sme nemali poňatia. Správy odtiaľ sa k nám dostávali skreslené a často s oneskorením niekoľkých dekád. Málokto ovládal angličtinu, takže takmer nikto netušil, čo znamená Silicon Valley. O tom, že tam firma Microsoft existuje už štrnásť rokov a pripravuje Windows 3.0, alebo, že Apple (firma len o rok mladšia) práve chystá prenosný počítač PowerBook netušili asi ani odborníci.
Navzdory všetkému vyššie popísanému sa k nám jedna správa dostala expresne.
Bola to informácia, že akýmsi západným vedcom sa podarilo uskutočniť jadrovú fúziu pri izbovej teplote.
Jadrovú fúziu! Pri izbovej teplote!!!
Aby sa dostali do obrazu aj neinformovaní – jadrová fúzia je proces, ktorý poháňa hviezdy! Aj naše Slnko. Ide v podstate o zlučovanie jadier ľahkých prvkov, výsledkom čoho vznikajú prvky ťažšie. A kvantum, ale skutočne množstvo energie! Pozrite sa voľným okom na Slnko a dostanete predstavu, koľko asi energie.
Problém toho celého spočíva v tom, že podľa konvenčných predstáv je pre spustenie jadrovej fúzie potrebný vysoký tlak a ešte vyššia teplota. Aký vysoký tlak a aká vysoká teplota – to vám môže napovedať už vyššiespomínaný pohľad na Slnko. Alebo príklady dvoch najznámejších fúznych procesov spustených ľuďmi na Zemi. V americkom podaní sa to v roku 1954 volalo Castle Bravo a v tom ruskom v roku 1961 Car bomba.
A tu zrazu v roku 1989 – fúzia v detskej izbe!
Už pri prvom počutí to znelo podozrivo. Podozrenia sa vystupňovali, keď sme si uvedomili, že túto správu zo svetových spravodajských kanálov takmer ihneď prevzali aj československé Televízne noviny o pol ôsmej večer. A klinec do rakvy dôveryhodnosti celého humbuku vrazilo o pár dní neskôr vyhlásenie, že pokus s fúziou pri izbovej teplote zopakovali už aj sovietski a dokonca aj československí vedci! Všetkým príčetným oboznámeným so stavom našej vedy bolo v tom okamihu všetko jasné.
A čo to všetko má spoločné s umelou inteligenciou, fenoménom dneška?
No – je celkom možné, že s odstupom niekoľkých desaťročí sa budeme na to, čo dnes označujeme honosným názvom umelá inteligencia pozerať tak, ako na jadrovú fúziu pri izbovej teplote. Čiže ako na niečo, čo sa babe chcelo a to sa jej aj prisnilo.
Umelá inteligencia je dnes v podstate vhodná iba na niekoľko úzko špecializovaných úloh, akým je napríklad vyhľadávanie v obrovských množstvách dát. Ak ale hovoríme o fenoméne dneška, tak sa v podstate bavíme o generovaní textov, kreslení obrázkov a vyhľadávaní na internete.
Ale rovnako ako v prípade jadrovej fúzie pri izbovej teplote, aj tu vyvstávajú určité podozrenia.
ChatGPT ako prvý predstaviteľ ľudovo prístupnej umelej inteligencie je v podstate iba konverzačný modul, ktorého databázy boli vytrénované na množstve textov z internetu. No a všetci vieme, aké texty možno na internete väčšinou nájsť. Ak by sme to mali parafrázovať neurobili by sme to lepšie, ako anonymný autor známeho inzerátu, kde ponúkol na predaj všetko z celého Internetu na 590000 DVD. Bez reklám a hoaxov iba 9000 DVD.
ChatGPT sa počas tohoto štúdia tak akosi automaticky naučil všetky jazyky, ktorými sa na internete rozpráva. Ako to, že ak chcete využiť druhú spomínanú vlastnosť umelej inteligencie a nechať si vygenerovať nejaký obrázok, tak musíte napísať zadanie v angličtine?
Samozrejme, boli tu pokusy použiť umelú inteligenciu aj na riadenie umelých družíc, alebo osobných áut. Výsledky boli rovnaké, ako Madonine filmové úlohy. Zopár nevýrazných úspechov a väčšina výrazných neúspechov.
A pokiaľ ide o strašenie umelou inteligenciou, ako hrozbou pre ľudstvo, tak to je taktiež slamený panák. Umelá inteligencia bez možnosti autonómneho pohybu, teda bez zdroja energie umožňujúceho samostatné jednanie, je ako vládca sveta na smiech.
Terminátor mohol sľubovať, že sa vráti preto, že sa mohol hýbať.
A pokiaľ ide o Skynet, tak možnosť prevzatia ovládania odpaľovania strategických jadrových rakiet počítačovým systémom je dnes rovnaké sci-fi, ako to bolo v roku 1984.
Takže, aby sme to zhrnuli a podčiarkli.
Vy, inštalatéri, dojičky, a zamestnaci pohrebných ústavov – žiaden strach! Umelá inteligencia vás zatiaľ nahradiť nedokáže.
Vy, čo pracujete ako vedúci odborov, štátni tajomníci, vrchní štátni radcovia a podpredsedovia, vy ste už dnes z korku a tak v každom prípade vyplávate znova na povrch.
No a nakoniec vy, čo ste sa dodnes živili spisovaním podpriemerných novinových článkov, alebo falšovaním diplomových prác – pre vás veru nemáme dobré správy.
Niekto si ten vedecko – technický pokrok skrátka odskákať musí.
PS:
Ilustračný obrázok k tomuto článku vygenerovala umelá inteligencia Crayon po zadaní: „Nakresli svoj autoportrét.”
25/6/2023
Výborne si to vystihol. Dúfam, že aj noví Neandertálci budú.